14 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Seniora, jest to jedno z kilku świąt mających na celu uświadomienie, jakie trudności napotykają ludzie starsi we współczesnym świecie. Naszym celem było uwrażliwienie młodzieży na problemy seniorów. Z tej okazji w ZESPOLE SZKÓŁ w PASŁĘKU odbyło się spotkanie młodzieży ze słuchaczami Pasłęckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość przygotowała klasa II c LO z wychowawcą p. Magdaleną Bała, a jej tematem przewodnim było 70- lecie Liceum Ogólnokształcącego w Pasłęku. Po serdecznym powitaniu przybyłych gości rozpoczęła się pierwsza część spotkania, w której to młodzież przedstawiła program artystyczny, w zabawny sposób prezentujący uroki dojrzałego wieku.
We wtorek 15 listopada w Zespole Szkół w Pasłęku odbył się szkolny etap XIX Olimpiady Wiedzy o Prawie, konkursu organizowanego pod patronatem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie oraz Dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. W eliminacjach szkolnych wzięło udział 9 osób, uczniów klas 2b i 3b LO. Do eliminacji okręgowych dostali się Patrycja Śreniawska, Damian Majk, Agata Wolska i Alicja Markowska. Test składał się z zadań zamkniętych i otwartych obejmujących zagadnienia z prawa, praw człowieka oraz Konstytucji RP. Teraz trzymamy kciuki za naszych reprezentantów - za sukces w eliminacjach okręgowych.
W czwartek 10 listopada 2016 r. uczniowie klas drugich bezpieczeństwa publicznego przy ZESPOLE SZKÓŁ w Pasłęku wzięli udział w bardzo nietypowej lekcji w ramach przedmiotu podstawy bezpieczeństwa publicznego. Młodzież, wcielając się w rolę ankieterów, przeprowadziła badania na temat "Ocena pracy policjantów Komisariatu Policji w Pasłęku w opinii społeczności lokalnej". Celem przedsięwzięcia było sprawdzenie poziomu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Pasłęka, Młynar oraz pobliskich gmin Rychlik i Godkowa. Oprócz tego, że uczniowie dowiedzieli się, jak oceniana jest praca miejscowej policji, poznali również problemy na co dzień nurtujące mieszkańców Pasłęka i okolic.
W czwartek 10 listopada uczniowie i nauczyciele ZS w Pasłęku uczestniczyli w uroczystym apelu poświęconym Narodowemu Świętu Niepodległości. Święto jest obchodzone 11 listopada i upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów. Zostało ustanowione jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym, ale po II wojnie światowej zostało zniesione i przywrócono je dopiero w 1989 r.
W nowym roku szkolnym, Koło Wolontariatu przy ZESPOLE SZKÓŁ w Pasłęku z pasją i jeszcze większym zaangażowaniem, rozpoczęło swoją działalność. Przybyło wielu nowych wolontariuszy, którzy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, uczestniczą w różnych formach pomocy, tworząc pięć sekcji Wolontariatu. Tak jak w poprzednich latach, uczniowie pomagają w schronisku Psi Raj, organizują zbiórki karmy i pieniędzy dla bezdomnych zwierząt oraz opiekują się osobami starszymi w pasłęckim szpitalu dotrzymując im towarzystwa i wspierając obecnością w trudnych chwilach. Dzięki temu, że jest tak wielu chętnych do pomocy, zebraliśmy grupę młodzieży, która raz w tygodniu organizuje gry i zabawy dla dzieci w bibliotece publicznej pod hasłem "Jesienne popołudnia", a także grupę wolontariuszy, którzy systematycznie odwiedzają dzieci w przedszkolu i próbują je zachęcić do czytania. W tym roku szkolnym udało się także nawiązać współpracę z Domem Dziecka w Marwicy, gdzie w każdą środę odbywają się spotkania naszych uczniów z podopiecznymi domu dziecka, a celem tych spotkań jest głównie pomoc w nauce i wspólne spędzanie czasu.
Brawo dla wszystkich zaangażowanych. Wy najlepiej wiecie, co w życiu liczy się najbardziej.
W imieniu Dyrekcji i całej społeczności szkoły, z wielką przyjemnością informujemy Państwa, iż pasłęcki Sztab 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znowu odbędzie się w Zespole Szkół w Pasłęku. WOŚP wystartuje 15 stycznia 2017 r. pod hasłem "Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom". W tym momencie organizowany jest Komitet Organizacyjny wśród nauczycieli i uczniów szkoły, którzy ustalą program imprezy. Wkrótce przedstawimy Państwu szczegóły, natomiast już dziś zachęcamy do włączenia się w organizację tego dnia i wsparcia akcji (chociażby poprzez przekazywanie przedmiotów na tzw. licytację). Wszelkie sugestie i pomysły prosimy kierować na adres:
W piątek 28 października 2016 r. w ZESPOLE SZKÓŁ w Pasłęku odbył się drugi międzyszkolny etap konkursu "Mistrz Głośnego Czytania”. O tytuł najlepszego rywalizowali uczniowie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy musieli przedstawić 3-minutowy fragment prozy lub 2 wiersze wybranego poety. Po burzliwych obradach komisja ogłosiła, że mistrzem głośnego czytania na poziomie gimnazjalnym została Aleksandra Kajrewicz z Zespołu Szkół Powszechnych w Pasłęku, a na poziomie szkół ponadgimnazjalnych Ewelina Walczak z Zespołu Szkół w Pasłęku. II miejsce w kategorii gimnazja zajęła Paulina Kujawska z Zespołu Szkół w Młynarach, III Patrycja Pilimon także Zespół Szkół w Młynarach, zaś w kategorii licea II miejsce Kaja Szostak z Zespołu Szkół w Pasłęku, III miejsce Joanna Grzyb z Zespołu Szkół w Pasłęku. Na szczególną uwagę zasługuje także zaprezentowana interpretacja fragmentów "Przygód wojaka Szwejka" w wykonaniu Michała Tyszeckiego, a także pełna ekspresji interpretacja fragmentów opowiadania A. Czechowa "Śmierć urzędnika" Mateusza Maliszewskiego.
Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za rozpowszechnianie czytelnictwa.
W piątek 28 października uczniowie klasy I Technikum zorganizowali zabawę integracyjną z okazji święta Halloween. Jak zabawa to zabawa! Oryginalne stroje, odpowiednie dekoracje i pyszne jedzenie tak właśnie ten dzień świętowali uczniowie klasy pierwszej technikum. Opiekunowie (A. Wojczys, A. Szymańska, B. Szymański) wspólnie z uczniami przygotowali tematyczne konkursy, w których młodzież mogła sprawdzić swoje zdolności plastyczne, m.in. robiąc najciekawszy lampion z dyni. Zabawy na Halloween to nieodłączny element święta duchów. Kolorowe buzie, wyjątkowe stroje, mroczny klimat, a przy tym mnóstwo śmiechu. Celem zajęć była integracja i rozwijanie uzdolnień uczniów. Była to również doskonała okazja do rozwijania umiejętności pracy w grupie. Przebranie miało być przede wszystkim śmieszne i wyrażać kreatywność uczestników zabawy. Nie zabrakło dobrej kuchni. Na stołach pojawiły się wykonane przez uczniów specjalnie na tą okazję potrawy z dyni, np. krem z dyni, "piekielny kurczak" i "placki cygańskie". Dobrawa zabawa, wyśmienite humory towarzyszyły wszystkim podczas całej zabawy.