Każdego roku 1 listopada to czas wspomnień, zadumy i refleksji nad przemijaniem, pamięci o tych, którzy odeszli. Dlatego kilka dni wcześniej uczniowie klasy trzeciej technikum logistycznego oraz pierwszej liceum ogólnokształcącego wraz z nauczycielami Agnieszką Wojczys, Joanną Majewską i Mariuszem Mackiewiczem porządkowali opuszczone i zapomniane mogiły na pasłęckim cmentarzu. Wyposażeni w rękawiczki, worki na śmieci, grabie, motyczki usuwali z nagrobków chwasty i liście. Na koniec zapalono znicze. Sprzątanie mogił przed Wszystkimi Świętymi jest staropolską tradycją, którą należy podtrzymywać.
W październiku odbył się Ogólnopolski Tydzień Kariery. OTK to coroczna akcja Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej inspirująca ogólnopolskie i lokalne inicjatywy środowisk doradców zawodowych na rzecz wspomagania drogi do edukacji, zawodu, pracy i kariery. Adresatami i docelowymi odbiorcami OTK są zainteresowani uczniowie. W ramach OTK w naszej szkole odbyły się spotkania z przedstawicielami: Powiatowego Urzędu Pracy w Pasłęku, Młodzieżowego Centrum Kariery w Pasłęku i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Elblągu. Zaproszeni goście przybliżyli młodzieży aktywne metody poszukiwania pracy, omówili możliwości dalszego kształcenia, a także przedstawili informację na temat rynku zatrudnienia w przyszłości. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs pt. "Zawody z przyszłością". Głównym celem przedsięwzięcia było aktywizowanie uczniów do kreowania własnej ścieżki kariery zawodowej. Młodzież w formie prezentacji multimedialnej, wywiadów, scenek, przedstawiła takie zawody jak: aktor, coach, chirurg plastyczny, dietetyk, lekarz, hotelarz, policjant. Ponadto Zespół Szkół w Pasłęku jest beneficjentem projektu: "Warmia i Mazury doradztwem stoi". Celem projektu jest przygotowanie i realizacja wysokiej jakości usług poradnictwa edukacyjno-zawodowego szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz wdrożenie i realizacja programu zewnętrznego wsparcia szkół w zakresie doradztwa zawodowego.
Z ogromną przyjemnością informuję Państwa o zarejestrowaniu Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Pasłęku, który wzorem lat poprzednich będzie mieścił się w Zespole Szkół w Pasłęku. Finał WOŚP odbędzie się 13 stycznia 2019 r., a celem zbiórki jest zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Jednocześnie informuję, iż wszystkie osoby zainteresowane udziałem w zbiórce, pomocą w Sztabie lub występami w imprezie towarzyszącej, proszone są o kontakt mailowy (
). Szczególnie zapraszamy do współpracy lokalne zespoły muzyczne, które mogłyby umilić swoimi umiejętnościami wieczór 27 Finału WOŚP.
"Zawody z przyszłością" – to tytuł konkursu, który odbył się w ZESPOLE SZKÓŁ w Pasłęku we wtorek 23 października. Była to trzecia edycja konkursu, którego głównym celem jest aktywizowanie uczniów do kreowania własnej ścieżki kariery zawodowej. Młodzież w formie prezentacji multimedialnej, wywiadów, scenek, przedstawiła takie zawody jak: aktor, coach, chirurg plastyczny, dietetyk, lekarz, hotelarz, policjant. Jury oceniało prezentacje za: oryginalność, komunikatywność przekazu i walory ilustracyjne. Konkurs wygrały uczennice z klasy II a LO: Aleksandra Lipińska i Weronika Kowzan, które w najbardziej atrakcyjny sposób zaprezentowały zawód chirurga plastycznego. Drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy I Technikum Hotelarskiego: Sandra Smolska, Wiktoria Basarab i Paweł Ławrowski, którzy przedstawili zawód, którego aktualnie się uczą – hotelarz. Trzecie miejsce ex aequo zostało przyznane uczniom: Grzegorzowi Hitntz z klasy IIIa LO, który przedstawił zawód coacha i Kacprowi Karasiewiczowi z kl. Ib LO za zaprezentowanie zawodu policjanta.
19 października w auli Zespołu Szkół w Pasłęku już po raz szesnasty odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Obcej pod honorowym patronatem starosty elbląskiego Macieja Romanowskiego. W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z Pasłęka, Elbląga, Tolkmicka i Ornety, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w 22 piosenkach zaśpiewanych w języku angielskim, włoskim i czeskim. Jurorzy w składzie: Marek Murdzia, Tomasz Dymlang, Bartosz Krzywda i Elżbieta Czerska, postanowili nagrodzić następujących wykonawców:
W dniu 18.10.2018 r. w auli Zespołu Szkół w Pasłęku odbył się wykład dr Marcina Kazimierczuka – adiunkta na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tematyka wykładu oscylowała wokół źródeł prawa w Polsce. Pan m. Kazimierczuk zwrócił szczególną rolę na miejsce i rolę Konstytucji RP w systemie prawa oraz podkreślił relacje między ustawą zasadniczą a aktami pranymi niższej rangi, w tym z prawem unijnym. Przystępna forma przekazu, świetny kontakt interpersonalny między prowadzącym a uczniami Zespołu Szkół spowodowały, że spotkanie to, mimo trudnej tematyki i fachowego języka, było atrakcyjne i niezwykle pouczające. Kolejne wykłady dla młodzieży – w planach.
W Zespole Szkół w Pasłęku Dzień Edukacji Narodowej to okazja do wyróżnienia zasłużonych nauczycieli. W uznaniu zasług i osiągnięć w pracy dydaktyczno-wychowawczej nagrody dyrektora ZS w Pasłęku otrzymało 17 nauczycieli i 15 pracowników administracji i obsługi. Szczególne wyróżnienie w postaci nagrody Starosty otrzymała p. Magdalena Bała, nauczycielka historii i wos-u. Dzień Edukacji Narodowej to także okazja do wyróżnienia zasłużonych nauczycieli odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Na uroczystej gali w Elblągu w dniu 16 października 2018r. z rąk Wicewojewody p. Sławomira Sadowskiego i Wicekuratora Oświaty p. Wojciecha Cybulskiego medal KEN otrzymał p. Mariusz Ficak, nauczyciel wychowania fizycznego oraz p. Marzena Konupek, pedagog szkolny odebrała Medal Srebrny za Długoletnią Służbę. Nagrodzonym nauczycielom składamy serdeczne podziękowania i gratulacje.